شنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٩
لوگوی همایش

برای پیوند دادن به همایش لطفا کد زیر را درون قالب سایت خود کپی کنید.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2045
 بازدید امروز : 9
 کل بازدید : 96924
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.6864
این همایش علاوه بر امتیازات پژوهشی و بازآموزی، دارای امتیاز فرهنگی موضوع ماده یک آیین نامه ارتقاء ویژه کلیه اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور می باشد.
پیام رئیس همایش

به نام خالق هستی بخش که جهان را به نور دانش مزین فرمود

 

آن کس که پژوهش را استمرار نمی بخشد از درک دانش بی نصیب است .

حضرت علی (ع)

فرایند اندیشه ورزی كه سیر در باطن یا عالم معنا بوده و برون داد پر بركت آن، تولید علم در منصه صورت یا عالم ظاهر است، جریان حاكم بر تمامی علوم اعم از علوم مد نظر اثبات گرایی نظیر علوم تجربی و علوم طبقه بندی شده در دیدگاه فرا اثبات گرایی نظیر روانشناسی، جامعه شناسی، انسان شناسی، فلسفه و الهیات بوده، نكته بارز مطالعات تطبیقی معرفت شناسی دینی با اپیستمولوژی علوم محسوب شده و خاستگاه اصلی طرح موضوع علم دینی و دین علمی است.

علم و دین به عنوان دو امانت الهی، در بستر زمان به مثابه دو گوهر فروزان در کنار یکدیگر بر این عالم ‌درخشیده و از گذشته دور در تمدن‌های بشری نقشی تعیین کننده داشته اند.

در این مسیر تاریخی، عالم معنا نزد تمامی ادیان اصیل بوده و اعتبار عالم ظاهر به عالم معنا بستگی داشته است. این طرز فكر، تمامی شئونات زندگی انسان‌ها، بالاخص علم را فرا گرفته و آنجا كه علوم درخاستگاهی فراتر از خود انسان بنیاد شده و دانشمند محمل و مجرای رحمتی می‌شود كه از عالم معنا منبعث شده، علم اصیل دینی ظهور می‌كند. به بیان دیگر، هنگامی كه انسان‌ها، مبانی، مفاهیم و راهبردهای علمی را با جهان بینی و روش شناسی دینی ‌پرورانده و در پس صورت ظاهر، توجهشان به معنا و حقیقت باطنی و منشأ اصلی علوم كه ذات مقدس باریتعالی است، معطوف می گردد، علم دینی جلوه می‌نماید.

از سوی دیگر توجه ادیان به مقوله علم و دانش افزایی دركنار توصیه به معنویات وكسب معرفت، ظرایف و اشارات علمی كتب آسمانی، دعوت به تفكر و تدبر در آفرینش، تاریخ گذشتگان و....، دین علمی را در ذهن اندیشمندان متبادر می سازد.

بر این اساس است که از بدو پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی مربوط به مسائل و چالش‌های عرصه علمی و توسعه علم توأم با تعهد و دیانت بوده است؛ بیانات ماندگار معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر این که «اگر تهذیب نباشد، علم توحید هم به کار نمی خورد» و تعبیرات معظم له از مفهوم علم دینی درصفحه 33 جلد 5 صحیفه نور با این مضمون که «علوم چه علوم طبیعی باشد و چه علوم غیرطبیعی باشد، آنكه اسلام می‏خواهد، آن مقصدی كه اسلام دارد این است كه تمام اینها مهار بشود به علوم الهی و به توحید بازگردد»، شاهدی بر این ادعا می باشد. همچنین رهبر معظم انقلاب نیز در زمینه نگاه کلان نظام به این مهم می فرمایند:«ما هر چه که عرض می‌کنیم، با این پیش‌فرض‌ها بایستى ملاحظه بشود. ما چند پیش‌فرض داریم. یکى این است که پیشرفت علمى، ضرورت حیاتى کشور در علوم مختلف است ... پیش‌فرض دوم این است که این پیشرفت علمى، اگرچه که با فراگیرى علم از کشورها و مراکز پیشرفته‌ترِ علمى حاصل خواهد شد - بخشى از آن بلاشک این است - اما فراگیرى علم یک مسئله است، تولید علم یک مسئله‌ى دیگر است. نباید ما در مسئله علم، واگن خودمان را به لوکوموتیو غرب ببندیم ... سوم اینکه این پیشرفت علمى بایستى با خودباورى اولاً؛ امید به موفقیت ثانیاً؛ حرکت جهادگونه ثالثاً؛ همراه باشد. چون ما فرض را بر این گذاشتیم که پیشرفت علمى، بایستى با نگاه بومى و با تکیه به فرهنگ خودمان باشد ... و چهارم اینکه در این حرکت، تنبلى و تن‌آسایى و محول کردن کار به یکدیگر جایز نیست؛ حرکتِ جهادگونه باید کرد».

با عنایت به موارد پیش گفت و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و لزوم پیشگام بودن دانشگاهها در زمینه توسعه کشور در دهه عدالت و پیشرفت و دستیابی به اهداف عالیه سند چشم انداز 20 ساله کشور و از آنجا که پژوهش های کمی و تحقیقات کیفی بعنوان اصلی ترین رویکرد می توانند به موازات برطرف نمودن نیازهای جامعه، موجبات رشد و شکوفائی علمی را نیز فراهم نمایند، لذا رسالت همایش کشوری علم دینی،دین علمی:گفتمان تعاملی رهبری،دانشگاه و حوزه، فراهم نمودن محیطی علمی برای تضارب آراء و اندیشه ها، ارائه و پرورش ایده های نو و خلاق بوده و برگزاری این همایش در یاسوج - که به حق پایتخت طبیعت نامیده شده - در بازه زمانی که با زادروز پنجمین اختر تابناک آسمان امامت و شکافنده علوم حضرت امام محمد باقر(ع) آغاز شده، با روز شهادت دانشمند و روحانی جلیل القدر استاد شهید آیت الله دکتر مرتضی مطهری و روز گرامی داشت مقام شامخ استاد ادامه یافته و پایان آن مقارن با روز بزرگداشت شیخ صدوق است، گامی کوچک در راه آشنایی با مفاهیم علم دینی و دین علمی، مطالبات رهبر فرزانه انقلاب از دانشگاه و حوزه در زمینه تحقق این مهم و انتظارات متقابل دانشگاهیان و حوزویان از مقام عظمای ولایت در این زمینه بوده و فرصتی مناسب خواهد بود تا با استفاده از تجربیات اساتید پیشکسوت دانشگاه و حوزه و نتایج مطالعات محققین و صاحب نظران، آشنائی با نظرات دیگران و تضارب آراء و اندیشه ها، بتوان ضمن بررسی دقیق و کارشناسانه این مفاهیم، در راستای تدوین راهبردهای عملیاتی برای دستیابی به این مهم نیز تمهیداتی را اندیشید.

دکتر رضا چمن

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کهگیلویه و بویراحمد

و رئیس همایش

 

 

   دانلود : پیام_رئیس_همایش.pdf           حجم فایل 440 KB
تاریخ های مهم
آغاز پذیــــرش مـقـــــــــالات :
22 بهمن 1392
 
آخرین مهلت پذیرش مقالات :
19 فروردین 1393
 
اعلام نتایج مقـالات پذیرفته شــده :
31 فروردین 1393
 
برگزاری همایـش:
11 لغایت 15 اردیبهشت 1393
پوستر همایش
تقویم
اوقات شرعی